Embriyo dondurulması transferden sonra artan iyi kalitedeki embriyolara uygulanabileceği gibi, şiddetli OHSS riskinin fazla olduğu durumlarda da, tüm embriyoların daha sonra transfer edilmek üzere dondurulması şeklinde de kullanılabilir. Dondurma işlemi erken (klivaj) veya geç embriyo (blastokist) aşamasında yapılabilir. Dondurulmuş embriyoların kullanılacağı sikluslarda yumurtaların geliştirilmesi ve toplanması işlemi yapılmaz. Rahim içi zarı-endometrium hormonlarla hazırlanabileceği gibi, düzenli yumurtlayan kadınlarda ilaç kullanmadan uygun günün saptanması ile de-naturel siklus embriyo transferi yapılabilir.

Hücre dondurmasında iki temel teknik vardır. İnsan hücrelerinde ilk uygulanan yavaş kontrollü dondurma yöntemi ve yeni bir teknik olanvitrifikasyon yöntemi. Yavaş kontrollü yöntem halen daha yaygın olarak kullanılsa da, giderek vitrifikasyon yöntemi yaygınlaşmaktadır. Vitrifikasyon herhangi bir cihaza gereksinim duymadığından, yavaş kontrollü dondurma yöntemine göre daha ucuzdur.
Yavaş kontrollü dondurma ve vitrifikasyon tekniğindeki en temel farklılık, hücrenin yapısal bütünlüğünü korunma mekanizmasındadır. Yavaş dondurma yönteminde hücrenin bütünlüğü ve canlılığı;  kademeli olarak soğutarak hücre etrafında oluşturulan ekstrasellüler buz kristalleri ile korunur. Vitrifikasyon da ise;  konrantrasyonu yüksek kriyoprotektanlarla ani ısı düşüşü sağlanır ve bu, hücre etrafında cam bir katı yüzey oluşturarak hücre canlılığını korur. Yavaş dondurma yönteminde hücreler buz kristalleri nedeniyle dejenere olabilirler. Vitrifikasyonda oluşan cam yüzey nedeniyle ise, bu sorun ortadan kalkmaktadır.   Vitrifikasyonda hücreler inkübatör dışında daha az süre kalırlar (vitrifikasyonda yaklaşok 10 dk., yavaş dondurma yönteminde ise 3 saat). Bu, hücre canlılığını olumsuz etkileyebilecek dış etkenlere maruziyeti minimale indirmektedir.  Ayrıca vitrifikasyonunda zona pellusida üzerinde bir hasar oluşmaz.

Günümüzde kullanılan ultra-hızlı vitrifikasyon  ile, başlangıçta kullanılan geleneksel vitrifikasyona göre daha yüksek implantasyon ve gebelik oranları sağlanabilmektedir. Ultra-hızlı vitrifikasyon tekniğinin; 37°C’de uygulanabiliyor olması ve kullanılan kriyoprotektan konsantrasyonlarının toksik riski azaltmak amaçlı 0.5-1 molara kadar düşürülmüş olması en önemli avantajlarındandır.

Programlanabilen bir cihazla yapılan yavaş kontrollü dondurma veya vitrifikasyon sonrası dondurulan embriyolar, sıvı azot içeren tanklarda saklanırlar. Ama böyle saklanan embriyoların canlı kalmaları kesin değildir. Bu durum ancak çözüldüklerinde anlaşılır. Embriyolar canlı değilse transfer edilmez.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar   

#1 gülsüm tahtakın 15-03-2015 22:23
Ben 34 yaşındayım.Yapı lan testlere ve doktorun söylediğine göre eşimde de bende de bir sorun yok.2 aşılama ve 2 tüp denedik.İkinci tüp denememiz de 13 yumurta toplandı 4 tanesi kalsiyum iyonofer ile döllendi.Fakat hormon seviyem yüksek olduğu için emriyolar donduruldu.3 ay sonra hormon seviyesi düşünce birisi 8 diğeri 7 hücre olan iki embriyo transfer edildi.Emriyola rdan birisi tuttu fakat 5 hafta 4 günlük düşük yaptım.Bir daha tutma ihtimali sizce nedir ve iki tane daha dondurulmuş embriyo var bunlar başka bir merkeze taşınabilir mi? İzmir de ikamet ediyorum.Yardım larınız için teşekkür ederim.
Alıntı
#2 Dr. Muammer DOĞAN 17-03-2015 17:51
Alıntılandı gülsüm tahtakın:
Ben 34 yaşındayım.Yapılan testlere ve doktorun söylediğine göre eşimde de bende de bir sorun yok.2 aşılama ve 2 tüp denedik.İkinci tüp denememiz de 13 yumurta toplandı 4 tanesi kalsiyum iyonofer ile döllendi.Fakat hormon seviyem yüksek olduğu için emriyolar donduruldu.3 ay sonra hormon seviyesi düşünce birisi 8 diğeri 7 hücre olan iki embriyo transfer edildi.Emriyolardan birisi tuttu fakat 5 hafta 4 günlük düşük yaptım.Bir daha tutma ihtimali sizce nedir ve iki tane daha dondurulmuş embriyo var bunlar başka bir merkeze taşınabilir mi? İzmir de ikamet ediyorum.Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Dondurulmuş embryolar bir tüp bebek merkezinden başka bir tüp bebek merkezine taşınabilir. Gebelik şansınızı; sizin muayene ve ultrasonografin iz, eşinizin ve sizin tetkikleriniz, eski tüp bebek tedavinizin özeti görülmeden belirlemek olanaksız, üzgünüm.
Saygı ile.
Doç. Dr. Muammer Doğan
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
İzmir cad. 33/4 Kızılay-ANKARA
0 / 312 / 4198838 – 4198747
www.muammerdogan.com/
www.facebook.com/.../
twitter.com/drmuammerdogan
Alıntı