Erkeğin semeninde hiç sperm yoksa (azoospermi) bu durumdaki erkeklerin  testis dokusu içerisinde ya da sperm taşıyan kanallarda sperm bulunma olasılığı vardır.  Yapılan muayene ve tetkikler sonrası testis dokusu ya da kanallar içerisinde sperm bulunma olasılığı olanlarda, testis ya da kanallardan elde edilen spermlerin kullanımı ile mikroenjeksiyon işlemi uygulanabilir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE TESTİSLERDEN SPERM ELDE EDİLMESİ
Semende hiç sperm olmayan veya kanallarda tıkanıklık olmayan erkeklerde testisten cerrahi yöntemle sperm bulma işlemidir. Alınan spermlerin tümünün hareketsiz olması durumunda da hareketli ya da daha fazla oranda canlı spermler bulabilme umuduyla da bu işlem yapılabilir.  TESE kadından yumurta toplanacağı gün ya da bir gün önce yapılabilir. Lokal ya da genel anestezi altında testislerden alınan doku örneklerinde sperm olup olmadığı araştırılır. Bu işlemin mikroskop altında (micro-TESE) olarak yapılması, şu anda en fazla kabul edilen ve yapılan yöntemdir. Eğer sperm bulunursa kadının yumurtaları toplanarak mikroenjeksiyon işlemi yapılır.

Normal-Testis-Anatomy

                                                                    Normal Testis Anatomisi  

no-damage

                                                      MicroTESE Sonrası Testis Görüntüsü

Spermin bulunamadığı durumlarda, kadının yumurtaları toplanmaz ve tedaviye son verilir. Yumurtalıkların aşırı uyarılma riskinin (OHSS) olduğu durumlarda TESE işleminde sperm bulunamasa da, bazen hastayı koruma amaçlı yumurta toplama işlemi yapılabilir. Sperm elde edilmesi ince iğne yardımıyla da yapılabilir (TESA – TEFNA). Sperm kanallarında tıkanıklık olan erkeklerde; epididimden ince iğne yardımı ile de (PESA) sperm kolaylıkla alınabilmektedir. Sperm taşıyan kanalların doğuştan ya da sonradan tıkanması sonucunda semende hiç sperm bulunmaması durumunda, erkeklerin kanallarından lokal yada genel anestezi altında mikrocerrahi yöntemiyle (MESA) veya direkt ciltten iğneyle de (PESA) sperm elde edilebilir. Elde edilen spermler daha sonra mikroenjeksiyon işleminde kullanılırlar.

DONDURULMUŞ SPERM İLE MİKROENJEKSİYON

Kadın işleme hazırlanmadan önce, ejekülatında hiç sperm olmayan azoospermik erkeklerden testiküler biyopsi yapılarak alınan parçada, sperm olup olmadığı araştırılır. Alınan parçada sperm gözlenmesi halinde doku dondurularak saklanabilir(cryoTESE). Bu aşamadan sonra, hangi dönemde düşünülüyorsa kadın o dönemde tedaviye alınarak yumurta geliştirilmekte,  yumurtaların toplanacağı gün veya bir gün önce dondurulan testis dokusu çözülerek bulunan spermlerle mikroenjeksiyon yapılabilmektedir. Böylece bir işlemle birden çok deneme yapma şansı doğmakta ve eğer sperm yoksa kadın gereksiz tedavi ve stresle karşılaşmamaktadır. Ama çözme işlemi sonrası, sınırlı sayıda sperm olan olgularda spermin bulunamama riski vardır.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar   

#1 Bora 09-06-2017 11:22
Merhaba hocam ben iki kere mikro tese ameliyatı oldum birincide 3.4 adet Sperm bulundu 8 ay sonraki tedaviden sonraki 2. Tese de 8 Sperm bulundu esimden 12 yumurta toplandı ve 3 adet embriyo yerleştirildi 12. Gu sonu negatif çıktı iki ay önce testeron 1.51 fsh 36 idi 2 ay tedavi görüyorum testeron 2.41 fsh 33 suan ancak otrivelle kullanıyorum sizin yorumunuz nedir bakarım nedir hocam
Alıntı
#2 Dr. Muammer DOĞAN 10-06-2017 09:21
Alıntılandı Bora:
Merhaba hocam ben iki kere mikro tese ameliyatı oldum birincide 3.4 adet Sperm bulundu 8 ay sonraki tedaviden sonraki 2. Tese de 8 Sperm bulundu esimden 12 yumurta toplandı ve 3 adet embriyo yerleştirildi 12. Gu sonu negatif çıktı iki ay önce testeron 1.51 fsh 36 idi 2 ay tedavi görüyorum testeron 2.41 fsh 33 suan ancak otrivelle kullanıyorum sizin yorumunuz nedir bakarım nedir hocam

Tedavinizin bitmesi sonrası testiküler haritalama yapılarak saptanan bölgelerden (sitemdeki ilgili yazıda ayrıntısı anlatılıyor), microTESE işlemi ile sperm alınarak yeni tüp bebek tedavisi yapılması uygun olacaktır.
Saygı ile.
Doç. Dr. Muammer Doğan
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
İzmir cad. 33/4 Kızılay-ANKARA
0 / 312 / 4198838 – 4198747
http://www.muammerdogan.com
https://www.facebook.com/drmuammerdogan
https://twitter.com/drmuammerdogan
Alıntı