Doğumun seyri evreler halinde izlenir.
Doğumun I. Evresi denilince; doğumun başlangıcından, etkili doğum kasılmaları ile rahim ağzında tam açılma olmasına (10 cm) kadar geçen süreç anlaşılır. Bu süreçte bebek başı da bazı manevralar sonucu anne kemik çatısı içinde aşağıya inmektedir. Bu evre ilk doğum yapanlarda ortalama 10 saat, ikinci yada sonraki doğumda 6-8 saat sürebilmektedir.

 

37-weeks-pregnant

Doğum Öncesi Bebek ve Rahim Ağzının Pozisyonu

 

34ab78502a538a715337390d0e44f28bRahim Ağzının İncelip Açılması

 

 

Cardinal movements of labor

DoğumunEvreleri

 

Doğumun II. Evresi ise; rahim ağzının tam olarak açılmasından bebeğin doğmasına dek geçen süreci tanımlamaktadır. Bu evre ise, ilk doğumda yaklaşık 2 saat, ikinci ya da sonraki doğumlarda 45-60 dakika süre alır.

 

 

Doğumun 3. Evresi; bebeğin doğması ile bebeğin eşi-plasenta nın atılmasına kadar geçen süreçtir. 10-30 dk sürer. Doğum eylemi sürecini daha yakından incelersek;
Normal vajinal doğum eyleminin başlaması; her 2-4 dk. da bir düzenli aralıklarla gelen, 30-90 sn. süreli ve rahim ağzının açılmasına yol açan etkili kasılmaların varlığı ile olasıdır. Gerçek doğum kasılmaları; düzenli aralıklarla gelen, 1 dk. yı geçmeyen, giderek şiddeti artan, rahim ağzında açılma ve incelmeye yol açan kasılmalardır. Bu kasılmalar ağrı kesicilerle durmaz. Gerçek doğum kasılmaları olmayacak kadar düzensiz, süresi uzun ve ağrı kesicilerle duran kasılmalar yalancı doğum kasılmaları sayılmalıdır.Bebek, anne rahminden doğum kanalına belirli bir kısmı ile girer. Bu kısım gebeliklerin % 95’ inde baştır. Normal vajinal doğumda, doğum kanalına giren baş ve boyun bükülmüş olup; doğarken başın arka kısmı ilk olarak görülür, yani bebeğin yüzü arkaya bakmaktadır. Bazen; baş ile anne kemik çatısı arasında uyumsuzluk olur ve doğum zor hatta imkansız olabilir. Doğum kanalına bebeğin yüzü girer ve çene önde ise doğum mümkünken, çene arkaya bakıyorsa vajinal doğum olanaksızlaşır ve sezaryen gerekir. Doğum kanalına ilk giren bebeğin makat kısmı ise, yine sezaryen yapılmalıdır.

 

Normal doğum eylemi sırasında rahim kasılmalarının düzenli ve güçlü olmasına rağmen, bebek başı aşağıya inmez veya rahim ağzı açılmaz ise yine sezaryen yapılması gerekir. Bebek başının annenin kemik çatısına uygun şekilde girmemesi, doğum eyleminin ilerlememesine neden olur. Diğer bir eylemin ilerlememesi nedeni olan baş-kemik çatı uyumsuzluğunda ise; bebek başı ve anne kemik çatısının uyumsuz olması nedeniyle normal vajinal doğumun mümkün olmaması söz konusudur. Bu çoğunlukla bebek başının uygun olmayan duruşundan dolayıdır. Anne çok minyon, kısa, zayıf veya bebek çok iri (> 4000 gr) ise de, yine baş-kemik çatı uyumsuzluğu söz konusu olacaktır. Rahim kasılmalarını arttırmak için verilen ilaç-oksitosin desteğine rağmen doğum eylemi ilerlemiyorsa; baş – kemik çatı uyumsuzluğu veya olası iri bebekten şüphelenilmelidir. Bu tür olgularda sezaryen yolu seçilmezse, vajinal doğum sırasında anne ve/veya bebekte ciddi travmalar gelişebilmektedir.
Normal vajinal doğumda; anne vajinasında oluşabilecek kontrolsüz yırtılmaları önlemek, doğum sonrası idrar torbası ve bağırsaklardaki olabilecek sarkmaların olasılığını azaltmak ve doğum sırasında bebeğin başının kontrollü ve rahat olarak çıkmasını sağlamak için dikişli doğum adının da kökeni olan, epizyotomi-doğum kesisi denilen kesiler yapılır. Bu kesiler orta hat üzerinde olabileceği gibi yana doğru da yapılabilmektedir.
Orta hat- median epizyotomi; onarılması daha kolay, sonrasındaki ağrı daha az, daha kozmetik ve daha az kanamalıdır. Ama bu kesinin arkadaki kalın bağırsağa kadar yırtılarak uzaması riski vardır. Yana doğru-mediolateral epizyotomi ise; orta hattan uzakta olduğundan daha fazla kanar. Tamiri daha zor olup, sonrasındaki ağrı daha fazladır. Ama bu tip epizyotominin arkadaki kalın bağırsağa dek yırtılma olasılığı çok daha azdır.

 

episiotomy illustration

 

                                                  Epizyotomi

 

Normal doğum sonrası; enfeksiyon, rahim yırtılması, annenin leğen kemiği veya pelvik yumuşak dokuları veya bebek organlarında yaralanmalar gibi problemler görülebilmektedir. Normal doğum eylemi uzarsa enfeksiyon riski artmaktadır. Annenin sularının gelmesinden sonraki süre arttıkça da risk artar. Bu son durumda bebekte artmış enfeksiyon riski ile karşı karşıyadır. Rahim yırtılması uzamış normal doğum eylemi sırasında rahim kasının anormal derecede incelmesi sonrası gelişir.  Bebeğin önde gelen kısmının anne leğen kemiğine dayanıp uzun süre baskı yapması sonucu, alttaki anne yumuşak dokuları ve kemik yapısında oluşan aşırı basınç anne leğen kemiği ve yumuşak doku yaralanmalarına yol açabilmektedir. Bu baskı aşırı ve uzun süreli olursa, bebek baş kemiklerinin de birbirinin üstüne binmesi olasıdır, ve bu durum olayın şiddetine bağlı olarak bebek başında ölümcül kanamalara yol açabilir. Tüm bu olasılıklar kadın hastalıkları ve doğum uzmanınca değerlendirilerek, bu tür sorunların gelişme olasılığı varlığında yine sezeryan ile doğum yöntemi seçilmelidir.  

 

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar   

#13 leyla sarıkaya 25-04-2015 05:45
rahim yırtılması tehlikelimidir ve 64x58 over kist denilen yani basit kist tehlikelimidir uykularım kaçtı bana en kısa sürede cevap yazarsanız memmun olurum
Alıntı
#14 Dr. Muammer DOĞAN 27-04-2015 20:33
Alıntılandı leyla sarıkaya:
rahim yırtılması tehlikelimidir ve 64x58 over kist denilen yani basit kist tehlikelimidir uykularım kaçtı bana en kısa sürede cevap yazarsanız memmun olurum

Rahim yırtılmasından kastınız nedir anlamadım. Over - yumurtalığınızd aki kist basit kistse, bir tedavi uygulanmadan geçecektir, kaygılanmayın.
Saygılarımla.
Doç. Dr. Muammer Doğan
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
İzmir cad. 33/4 Kızılay-ANKARA
0 / 312 / 4198838 – 4198747
www.muammerdogan.com/
www.facebook.com/.../
twitter.com/drmuammerdogan
Alıntı
#15 Dr. Muammer DOĞAN 27-04-2015 20:36
Alıntılandı leyla sarıkaya:
rahim yırtılması tehlikelimidir ve 64x58 over kist denilen yani basit kist tehlikelimidir uykularım kaçtı bana en kısa sürede cevap yazarsanız memmun olurum

Dediğim gibi; rahim yırtılmasından kastınız nedir anlamadım. Over - yumurtalığınızd aki kist basit kistse, bir tedavi uygulanmadan geçecektir, kaygılanmayın.
Saygılarımla.
Doç. Dr. Muammer Doğan
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
İzmir cad. 33/4 Kızılay-ANKARA
0 / 312 / 4198838 – 4198747
www.muammerdogan.com/
www.facebook.com/.../
twitter.com/drmuammerdogan
Alıntı