Hastalarımıza yaptığımız periyodik jinekolojik muayene sırasında meme muayenelerini de yapmaktayız. Ama her kadının her ay veya en azından 2 ay aralarla, adet kanamasının bitimi sonrasındaki hafta içinde kendi meme muayenesini yapması gereklidir.

Her kadının kendi yapabileceği meme muayenesini aşama aşama özetlersek;

1) İlk olarak ayna karşısında eller kalçada iken, memelerin ayna görüntüsüne bakılmalıdır.

Bu sırada omuzlar dik olmalıdır. Görüntüde; memelerde eskiden olmayan büyüklük, şekil veya renk değişikliği izlenmesi tetkik edilmesi gereken önemli durumlardır. Meme cildindeki içeri çöküklük, portakal kabuğu görüntüsü, meme başında deformasyon veya içe çekilme, memede şişme veya ağrılı alanların varlığı hemen doktora başvurma gerekçesidir. Meme dış kenarlarındaki itilme veya çekilmeler de ciddi olabilecek görüntülerdir.

2-3-4) Daha sonra yine ayna karşısında kollar kaldırılmış halde iken, yukarıda açıkladığımız tüm bulgular tekrar gözden geçirilir.

5) Her iki meme başının hafifçe sıkılarak herhangi bir akıntı (süt, kanlı, sarı, siyah veya yeşil) olup olmadığı kontrol edilir.

6) Son olarak yatar pozisyonda meme muayenesi yapılmalıdır. Muayene edilecek taraftaki kol başın altında iken, diğer elle parmak uçları kullanılarak meme dokusunun hissedilebileceği basınçla meme muayene edilmelidir.  Bu muayene; yukarıdan aşağı sütunlar halinde veya içten dışa genişleyen dairesel hareketler halinde yapılabilir.

Bu sırada köprücük kemiğinin üstü ve koltuk altlarının da lenf bezleri açısından incelenmesi gerekir. Bu muayenenin duş alınırken tekrarlanmasının da ekstra yararı vardır.

 

kendi-kendine-meme-muayenesi

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile