yumurtalar

Yumurta Çıkmaması
İleri yaştaki veya genç/yaşlı over-yumurtalık rezervi az olan hastalarda; folliküller tüp bebek tedavisi için gerekli büyüklüğe ulaşsalar da, yumurta toplanması (OPU) işleminde yumurta çıkmayabilmektedir.

Tedavinin İptali
Başlanılan yumurtayı uyarma tedavisine beklenen yanıtın alınamaması veya tüp bebek tedavisi yapılması için gerekli sayıda follikül-yumurta gelişmemesi gibi durumlarda, tedaviyi iptal etmek gerekir.

 resim41

Sperm Bulunamaması
TESA, TESE, MESA, PESA gibi sperm alınması için erkeklere uygulanan işlemler sonrasında, olguların % 35-45′ inde sperm elde edilememekte ve tedavi iptal edilmek zorunda kalınmaktadır.

Döllenme Olmaması
Kadından yumurta ve erkekten sperm alınıp mikroenjeksiyon (ICSI) yapılmasına karşın, bazen bazı yumurtalar döllenmeyebilir. Genel olarak mikroenjeksiyon yapılan yumurtaların % 30-35’ inde döllenme olmaz.

r-DONATE-EGGS-FOR-RESEARCH-large570-300x125

resim52

Transferde Güçlük
Zor ve travmatik transfer sonrası gebelik olasılığının düştüğü bilinmektedir. Çoğunlukla doğumsal rahim anomalilerinde bu tip transfer güçlükleri ile karşılaşılabilinir. Bu durumda klinisyenin deneyimi ve bu durumu yönetebilmesiönem kazanmaktadır.

resim6

Gebelik Testini Bekleme Döneminde Görülen Kanama:
Gebelik testi öncesi kanama olması gebelik olasılığını düşündürmektedir. Ama gelişen gebelik ile birlikte de kanamalar olabileceği bilindiğinden, hasta denilen zamanda mutlaka gebelik testi (β hCG) yaptırmalıdır.

Yumurtalıkların Aşırı Uyarılması Sendromu (Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu) (OHSS)

Gelişme riski, tedavi sırasında yumurtalıklarda gelişen follikül sayısı ve serumdaki östradiol hormonunun yüksekliği ile doğru orantılıdır. Hafif, orta, şiddetli formlarda gelişebilir.
Hafif ve orta şiddette olan OHSS’da karında şişkinlik, yumurtalıklarda büyüme, rahatsızlık hissi, kilo artışı ve bulantı vardır. Yaklaşık % 10 oranında görülür. Şiddetli formda ise karın aşırı derecede şişer, şiddetli karın ağrısı, aşırı kilo artışı, nefes darlığı, idrar miktarında azalma, bulantı, kusma ve ishal görülür. Görülme sıklığı % 3′den daha azdır. Şiddetli formda yakından izlem ve tedavi için genelde hastaneye yatış gerekir. Bu form çoğunlukla gebeliğin olduğu hallerde görülür ve tablonun düzelmesi beklenenden uzun sürebilir. Bazen şiddetli OHSS’den kaçınmak için , tüm embriyoların dondurularak ileride transferi gerekebilir.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar   

#1 meryem 20-03-2014 13:42
ben bu gün rahim filmi çektirmek için hastaneye gittim,fakat 2 defa denemelerine rağmen benim rahim filmim tam netlik kazanmadığı için filmi daha sonraya ertelediler.ben den önce giren bayanda rahim filmi çekildi fakat onunkini 1 kez denemede çektiler.acaba bende ciddi bir sorunmu varda ondanmı rahim filmimi çekemediler.
Alıntı
#2 Dr. Muammer DOĞAN 20-03-2014 13:42
Bazen rahim filmi çekilirken, sizdeki gibi güçlükle karşılaşılabili yor. Bu doğaldır, kaygılanmayın. Bazı ilaç kullanımı ve özel uygulamalar sonrası mutlaka rahim filmi çekilecektir. Saygı ile.
Alıntı
#3 Kaan 01-02-2016 17:38
Eşim bir devlet hastanesinde infertilite kliniğine gidiyor.cocuk sahibi olmak istiyoruz ve eşimide birtakım testler yapıldı bir problem çıkmadı bana en son detaylı(yıkamal ı)sperm testi yapıldı degerlerim yıkamadan sonra ileri hareketli %45 yerinde hareketli %10 sperm sayısı 46 toplam sperm sayısı 23 milyon . Tpmss 10,35 çıktı . morfoloji oranı %2 anormal %98 .doktor eşime morfoloji oranı %4 olması gerektiğini bu nedenle aşılama olarak tedaviye başlanabilecehi ni ama sansın düşük olduğunu birkaç aşılama denemesinden sonra tüp bebek yöntemine geçilecegini söyledi .morfoloji oranı ilaçla yükseltilemez mi ?
Alıntı
#4 Dr. Muammer DOĞAN 09-02-2016 06:43
Alıntılandı Kaan:
Eşim bir devlet hastanesinde infertilite kliniğine gidiyor.cocuk sahibi olmak istiyoruz ve eşimide birtakım testler yapıldı bir problem çıkmadı bana en son detaylı(yıkamalı)sperm testi yapıldı degerlerim yıkamadan sonra ileri hareketli %45 yerinde hareketli %10 sperm sayısı 46 toplam sperm sayısı 23 milyon . Tpmss 10,35 çıktı . morfoloji oranı %2 anormal %98 .doktor eşime morfoloji oranı %4 olması gerektiğini bu nedenle aşılama olarak tedaviye başlanabilecehini ama sansın düşük olduğunu birkaç aşılama denemesinden sonra tüp bebek yöntemine geçilecegini söyledi .morfoloji oranı ilaçla yükseltilemez mi ?

Spermlerin morfolojik olarak normal olanlarının yüzdesi önemli bir parametre olsa da, size yapılacak tedavinin tipine; % 2 normal morfolojiye göre değil de, spermlerin yıkama sonrası sayı, hareketlilik ve eşinizin yumurta rezervi, tüp ve rahim içi boşluğunun durumu gibi özelliklere göre karar verilmesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır.
Saygı ile.
Doç. Dr. Muammer Doğan
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
İzmir cad. 33/4 Kızılay-ANKARA
0 / 312 / 4198838 – 4198747
www.muammerdogan.com/
www.facebook.com/.../
twitter.com/drmuammerdogan
Alıntı