IMSI - Yüksek Mikroskopik Büyütmeyle Seçilmiş Spermlerle Yapılan Mikroenjeksiyon

Bu teknikte; standart olarak tüp bebek tedavisinde kullanılan mikroskoplara göre daha özel büyütme özellikleri olan mikroskoplar kullanılmaktadır. Bu mikroskoplar ile; spermlerin özellikle sitoplazmaları incelenerek, spermlerin şekil bozukluğu-morfolojileri değerlendirilebilmekte ve böylece daha iyi morfolojili spermler seçilebilmektedir. Bu özel mikroskoplar 6000-8000 büyütme olanağına sahip olduklarından, en iyi morfolojili spermlerin seçilebilmesi olasıdır.

 

imsi

 

Avantajları; Bu özel mikroskoplarla; spermlerin hücre sitoplazmasındaki vakuol denilen zarla çevrili boşluklar veya bazı diğer hücre içi yapı bozuklukları saptanabilmektedir. Vakuol varlığı sperm hücresinin kromatininin düzenliliğini bozmaktadır. Dolayısıyla; bu tip bozuklukları göstermeyen veya en az gösteren spermler seçilip, bu spermlerle ICSI (mikroenjeksiyon) yapıldığında, embryoların rahime tutunma-implante olma ve gebelik oranları artmakta, erken dönem düşükler azaltılabilmektedir. Bu nedenle özellikle male faktör-erkek faktörü olgularında ve tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında IMSI denenebilir.

Embryonun genomu yumurta ve spermin birleşmesi sonrası oluşan yeni bir genetik yapıdır.  Genomu sağlıklı olan embryonun blastokist (5-6. gün embryosu) aşamasına ulaşma olasılığı daha fazladır. IMSI ile seçilen kromatini daha stabil spermler, embryoya daha sağlıklı bir genetik yapı aktarırlar. Bu nedenle; IMSI ile seçilen spermlerle yapılan mikroenjeksiyon sonrası blastokist embryosu gelişme olasılığı, klasik ICSI sonrası gelişme olasılığından daha fazla bulunmuştur.
Dezavantajları; Standart ICSI (mikroenjeksiyon) tekniğine göre özel cihazları ve bu cihazları kullanabilecek deneyimli personeli gerektirir. Bu nedenle ICSI’ ye göre daha pahalıdır ve en önemlisi normal ICSI işlemine göre yapılması çok daha uzun süre alır.

 

midi resim2

midi resim31

IMSI’ nin gerçek değeri ve rutin yapılıp yapılmamasının kararı, bu konudaki bilgiler çoğaldıktan ve yeterli çalışmalar biriktikten sonra belli olacaktır.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile