Human Papilloma virüsü (HPV) 100’den fazla tipi olan bir infeksiyondur. HPV; genital bölge veya anüs etrafında, el ve ayaklarda, ağızda ve üst solunum yollarında siğil şeklindeki lezyon oluşumuna neden olabilir. Virüsün yapabileceği lezyonları kadın sağlığı açısından ve özellikledegenital bölge ön planda olarak inceleyelim:

hpi

Çoğunlukla HPV’ nin 6 ve 11 tipleri nedendir. Kansere dönüşmezler. Kadında; vulva, vajen, rahim ağzı ve anal bölgede, erkekte ise; penis, testisler ve yine anal bölgede görülürler. HPV infeksiyonlarınınçoğunlukla 6 ve 11 tipleri,  smear testinde saptanabilecek hücresel değişiklikler yaparlar. Kanser olmayan bu düşük dereceli değişiklikler çoğunlukla, tedavisiz geriye döner. 16 ve 18 tiplerinin yaptığı yüksek dereceli değişiklikler ise, normale pek dönmez ve bazıları da rahim ağzı kanserine ilerleyebilir. HPV infeksiyonları için risk faktörlerinisıralarsak:

Kişinin partner sayısı arttıkça, infeksiyona yakalanma olasılığı o kadar artar. İlişkide bulunulan kişinin başka partnerlerinin olması da yine riski arttırır. Muhtemelen genç yaşlarda cinsel aktivitenin fazla olmasına bağlı HPV infeksiyonu riski artmaktadır.  Bağışıklık sistemi hastalıkları ve bağışıklığı bozan durumlarda HPV infeksiyonları riski yine artış gösterir.

Korunma önlemleri infeksiyonun yayılmasının önlenmesi açısından birincil değerdedir. Bu açıdan; tek eşlilik, prezervatif kullanımı ve aşılanma ön plana çıkar.

Yüksek riskli HPV virüslerinin yol açtığı ve özellikle de uzun süren (> 2 yıl) infeksiyonları serviks-rahim ağzı kanseri riskini arttırırlar.Serviks kanserlerinin % 75’ den fazlası HPV’ nin 16 ve 18 riskli tipleri nedeniyle olmaktadır. Bu süreçte amaç; riskli tiplerin yapabileceği yüksek riskli hücresel değişiklikleri yıllık smearlerle izlemek, ve kanser öncesi lezyonu kansere dönüşmeden önce saptayarak tedavi etmek olmalıdır. Genital siğil ve ve HPV infeksiyonuna bağlı lezyonlara yol açan virüs cinsel ilişki ile bulaşır. Ağız boşluğu ve üst solunum yollarındaki HPV infeksiyonları ise oral seks ile bulaşırlar. Virüsü taşıyan bir annenin doğumda bunu bebeğine bulaştırması da olasıdır. Bu nedenle genital HPV lezyonu olan kadınlarda doğum sezaryenle gerçekleştirilir.

TANI;

Siğil veya lezyon-kondilom gözle görülebilecek boyutlara varmışsa kolayca tanınabilir.

sigil

Yıllık serviks-rahim ağzı smear tetkiki, tanıdaki en önemli yöntemdir. Eğer smearde HPV kaynaklı infeksiyonu düşündürecek hücresel değişiklikler varsa, serviksten alınan hücrelerden tüm HPV tiplerini belirlemek ve HPV DNA’ sı araştırmak gerekebilir. Eğer test sonucunda; 16 ve 18 tipleri de dahil yüksek riskli HPV infeksiyonusaptanırsa, kanser riski artacaktır. Smear bulguları normal, DNA testi pozitifse daha sık smear alınması gerekebilir.  

TEDAVİ

Çoğu olguda bağışıklık sistemiz virüsü izole eder ve lezyonlar tedavisiz iyileşir.Tedavide kullanılan ajanlar virüsü toptan ortadan kaldırmaz sadece virüsün yoğunluğunu azaltır. Lezyonlar kaybolsa dahi, genitalbölgedeki virüsün varlığı bulaştırıcılığı devam ettirir. Siğil şeklindekipapillomların tedavisini özetlersek:

Triklorasetik asit; Lezyonları kimyasal olarak dağlama yoluyla tedavi eder.

Imiquimod (Aldara); Bağışıklığı lokal olarak arttırarak HPV lezyonlarını küçültür,  krem formundadır.

PodofilinYine kimyasal olarak genital siğil dokusunu ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavidir.

Ayrıca genital lezyonlar koter (yakma), kriyoterapi (dondurma), lazerile veya direkt operasyonla çıkartmak şeklinde de tedavi edilebilirler.

Eğer kişide yüksek dereceli– prekanseröz- kanser öncesi lezyonvarsalezyon direkt operasyonla çıkartılabileceği gibi, koter,kriyoterapi veya lazer kullanılarak da tedavi edilebilir.

HPV (Rahimağzı Kanseri) AŞISI

Amerika’da yılda 10.000 kadında rahimağzı kanseri saptanmakta, ve bu kanserden yılda yaklaşık 4.000 kadın ölmektedir. HPV aşısı özellikle HPV tip 16 ve 18’i engellediği gibi, genital siğil yapan tip 6 ve 11’e de etki eder. Güvenli bir aşıdır.İdeali kadının cinsel olarak aktif olmadan aşılanmasıdır. Aşı kadın henüz karşılaşmadığı tip HPV virüslerine karşı korumaktadır. Aşının; 9-12 yaş gibi erken dönemde yapılması, genç kızın bağışıklık sisteminin HPV virüsüne karşı erkenden aktivasyonunu ve yüksek düzey antikor oranlarına ulaşılmasını sağlar. Antikor düzeyi ne kadar yüksekse, korunma o kadar yüksek olacaktır. Aşılama sonrası, kişilerin smear takipleri devam ettirilmelidir. Çünkü aşı smear testi yerine geçmemektedir. Aşı şu anda erkeklere önerilmemektedir. Ama ileriki yıllarda belki erkeklerde aşılanmaya başlanacak ve hastalığın bulaşma olasılığı bu yolla azaltılabilecektir. Çalışmalar aşının, bir veya birden fazla HPV tipi ile infeksiyon geçirmiş,  26 yaşındaki kadınlarda bile etkili olduğunu göstermektedir. Şu an dünya piyasasında satılan 2 tip HPV aşısı vardır:

GARDASİL tip 6, 11, 16 ve 18 HPV infeksiyonlarına karşı koruma sağlamaktadır.

gardasil

CERVARİX bivalan bir aşıdır. HPV tip 16 ve tip 18’e benzerpartikülleri içerir, bu tip virüslere karşı korunma sağlar.

cervarix

Aşı 6 ay içerisinde 3 doz olarak, enjeksiyon şeklinde uygulanır. 2.doz birinciden 1 ay sonra, 3.doz ise ikincisinden 5 ay sonra yapılır. Aşı sonrası yapılan yerde ağrıateş, grip benzeri yakınmalar görülebilir. Seyrekte olsa; baş dönmesi ve bayılma görülebilir. Ciddi allerji, felç, beyinde şişme gibi yan etkilerde bildirilmiştir.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar   

#13 Dr. Muammer DOĞAN 19-09-2016 15:21
Alıntılandı Kübra:
Merhaba hocam anal bölge ve vajinamın tam ortasında kalan kısımda sivilce siğile benzer 6 7 adet yaralar çıktı ciddi bişey olabilir mi

Ciddi olabilir. Jinekolojik muayene olmalısınız.
Saygı ile.
Doç. Dr. Muammer Doğan
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
İzmir cad. 33/4 Kızılay-ANKARA
0 / 312 / 4198838 – 4198747
www.muammerdogan.com/
www.facebook.com/.../
twitter.com/drmuammerdogan
Alıntı
#14 Dr. Muammer DOĞAN 19-09-2016 15:23
Alıntılandı Kübra:
Merhaba hocam benim anüs ve vajinamın tam ortasında sivilce ve siğile benzer 6 7 adet değişik yaralar çıktı ciddi bişey olabilir mi

Dediğim gibi; ciddi olabilir. Jinekolojik muayene olmalısınız.
Saygı ile.
Doç. Dr. Muammer Doğan
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
İzmir cad. 33/4 Kızılay-ANKARA
0 / 312 / 4198838 – 4198747
www.muammerdogan.com/
www.facebook.com/.../
twitter.com/drmuammerdogan
Alıntı
#15 Kübra 19-02-2017 11:09
Hocam test sonuçları bu şekilde çıktı anlamı nedir
Anti hiv 0310
Anti hcv 0120
Vagen kültür üreme olmadı
Alıntı
#16 Dr. Muammer DOĞAN 20-02-2017 11:09
Alıntılandı Kübra:
Hocam test sonuçları bu şekilde çıktı anlamı nedir
Anti hiv 0310
Anti hcv 0120
Vagen kültür üreme olmadı

Size zaten tetkikleri yapan doktorunuz da söylemiştir, alınan tetkikler normal sınırlarda çıkmış.
Alıntı