Konu ile ilgili çalışmaların derlendiği yeni meta-analiz sonucuna göre; tüp bebek tedavisine başlamadan önce endometriyal biyopsi ile rahim içi zarının lokal-bölgesel hasarlanması, kişinin gebelik şansını ikiye katlıyor. Ben de kendi pratiğimde; daha önce iyi kalite embryo verilmesine rağmen gebe kalamamış tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları olan hastalarımda, bu tekniği uyguluyorum.

Endometriyal biyopsi ile endometriyumun hasarlanması nedir ?

Yeni başlanacak tüp bebek tedavisindeki embryo transferinden haftalar öncesi, hastanın endometriyum-rahim içi zarının nazikçe hasarlanması esasına dayanmaktadır. Bu endometriyal hasarlamayı, rahim ağzı kanalından rahim içi boşluğuna ilettiğimiz yumuşak ve esnek kateterler yardımı ile yapmaktayız.
 
Endometriyal biyopsi ile endometriyumun hasarlanması nasıl etki göstermektedir ?

Gebeliğin olması için, embryonun rahim içi zarına yapışıp zamanla da içine gömülmesi şarttır. Embryonun implantasyonu- rahime yapışması çoğunlukla endometriyumun bu yapışmaya uygun olmaması nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanır. Endometriyal hasar sağlayarak rahim içi boşluğunda bir tür steril inflamasyon-iltihabi reaksiyon süreci başlatıyoruz. Bu süreç başladığında; bu bölgede artan lökosit-beyaz küre hücrelerince çeşitli büyüme faktörleri ve sitokin dediğimiz maddeler salgılanıyor.  İşte bu maddeler uygun imlantasyon süreci için gereklidirler ve şimdilik bu tekniğin sağladığı gebelik olasılığındaki artış bu yolla açıklanmakta. Ama yine de bu tekniğin başarıyı arttırma nedeninin tam olarak belirlenmesi için zamana ihtiyaç vardır.

İşlem zor mudur?

Basit, ucuz ve risksiz bir ofis işlemi olup, hasta hiç ağrı duymaz veya çok az bir ağrıdan söz eder. Ayrıca bu uygulamayı başka nedenlerle rahim içine yönelik yaptığımız histeroskopi işlemi sırasında da yapabilmekteyiz.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar   

#1 serpil 20-03-2014 14:04
hocam mrh hocam benim iki tüp bebek denemem ilk denemde 16 yumurta toplandı 10 tanesi döllendi biz 8 hücreli olanlardan 7 hanesini pcd ye gönderdik 2 tane saglıklı emriyo geldi fakat sonuç olumsuz oldu ilk denemi recai papuçu hocada yaptım bana 2 denemde cgh önerdi ve bana biesteron deha verdi 2tanede bitkisel ilaç ben pliksitover hastasıyım 40 yaşındayım şuan histereskopi çekti birşey yok dedi . fakat ben ikinci denemi bir yakınızmızın tavsiyesi üzerine başka bir hekime gittik orda denedik hoca bana tedaviye başlarkan çok olumlu konuşuyordu zor bir hasta degilsin kesinlikle buaya hamilesin diye falan 2. denemde 13 yumurta toplandı önce 8 tanesi döllendi sonra 5 tanesi en sn olarak 3 tane kaldı 3transfer yapıldı hocaya ben ısrarla pct ye gönderilsin dememize ragmen emriyonuz çok iyi dedi ve göndermedi .ve transferim yapıldı 27kasım 2013de transferin 2gecesi çok az kanamam oldu dr gittim hiç birşey yok idrara yollarından geliyordur dedi daha sonra kan gelmedi fakat taransferin 9. günü kanama baçladı dr aradınm hocam kanamam başladı normalmi diye hayır dedi yarın bir test yaptır dedi yaptırdım tabiki sonuç olumsuz sonra görüşmeey gittik benim asıl sorunum şimdi başladı tamam olmadı takdiri ilahi dedik ama doktorum beni son derce üzdü bana senin yumurtanın yapısında bozukluk var bence sen bir başkasının yumurtasıyla hamile kalabilirsin yada sadece tüp bebek yapırırsan sadece kendi yumurtanı kullanarak bunda başarı oranı çok yüksek degil tedavi uymuyo sana dedi . sonrada bana kilolusun biraz kilo ver 3 ay sonra tekrar görüşelim dedi . bana ve eşime bitkisel ilaç yazdı .tedavim süresince ne sadece ulturasyaon takibimi yaptı e2 falan hormaonlarım hiç bakmadı . hocam benim kafam karıştı şimdi transferi yaparken yemin ederek emriyon çok iyi dedi ve bana sonrasında yumurta kaliten iyi degil demesi düşündürüyor hocam neye dayanarak bana yumurtan kaliteli degil dedei acaba hocan yumurtada çok büyük bozukluk varsa döllenme olurmu olmazmı lütfen beni aydınlatırsanız birde yumurtamın gerçekten kalitesiz zayıf olduğunu
ğunu nasıl hangi bir testle öğrene bilirim lütfen bana yardımcı olun ……
Alıntı
#2 Dr. Muammer DOĞAN 20-03-2014 14:04
Yumurta ve döllenen embro kalitesini ölçüp değerlendirdiği miz kriterler vardır. Tedavilerinizin özetini, burada alınan yumurta, sperm ve döllenen embryo bilgilerini görmeden yorum yapmam olanaksız, üzgünüm. Yaşınız 40 olduğu için; tecrübeli hekimlerin takibinde tüp bebek tedavilerine devam etmelisiniz. Geçen zaman ileride telafisi mümkün olmayan sorunlara neden olabiliyor.
Saygı ile.
Doç. Dr. Muammer Doğan
İzmir cad. 33/4 Kızılay-ANKARA
0 / 312 / 4198838 – 4198747
http://www.muammerdogan.com/
https://www.facebook.com/drmuammerdogan
https://twitter.com/drmuammerdogan
Alıntı