Our awesome tips and tricks to Help to Manage IVF Stress

Tüp bebek tedavilerinde en çok zorlandığımız hasta gruplarından birisi, ileri yaş veya azalmış yumurtalık rezervi olan hastalarımızdır. Otuz sekiz yaş üstü ve azalmış yumurtalık rezervi olan kadınlarda sıklıkla standart tüp bebek tedavileri ile daha az yumurta elde edebilmekteyiz. Verilen yüksek doz ilaçlar nedeniyle tedavi maliyetinin bu hasta grubunda 2-3 katına çıkması da ayrı bir sorundur. Bu hastalarımızda gördüğümüz artan tedavi iptalleri, yüksek maliyet, düşük gebelik oranları gibi problemleri de çözmemiz gerekmektedir. 

 

Human Embryonic Stem Cells Cloned - MIT Technology Review

 

Bu hasta grubumuza uygulanabilecek en iyi çözüm seçeneklerinden birisi, mini IVF – mini tüp bebek ve gerekirse embryo bankası yöntemidir. Mini tüp bebek ilk kez Japonya’ daki Kato Ladies Clinic de geliştirilip, Dünya’ daki bazı önemli tüp bebek merkezlerinde uygulanarak popülarize edildi. Ben de kendi tedavi pratiğimde; ileri yaş ve düşük over – yumurtalık rezervi olan hastalarımda, mini ivf – mini tüp bebek yöntemini yaygın olarak kullanmaktayım.

Mini tüp bebek yönteminde; daha basit bir stimülasyon protokolü ile, daha kaliteli yumurtalar elde etmeyi amaçlamaktayız. Mini tüp bebek yönteminde amaç; yüksek doz ilaç kullanarak birkaç kötü kalite yumurta elde etme yerine, rezervi azalmış yumurtalıklardan, minimal ilaç uyarısı ile daha iyi kalite yumurta elde etmektir. Bu yöntemle, verilen yüksek doz hormon ilaçlarının hastalarımızda yapabildiği şişkinlik gibi birçok yakınmanın da önüne geçilebilmektedir. Ayrıca mini tüp bebek yöntemi, uygulanması hasta açısından daha kolay ve daha ucuz bir yöntemdir. Mini tüp bebek yönteminin başarısı; kullandığımız stimülasyon protokolünü, kadının normal fizyolojik döngüsüne benzer şekilde uygulamamızdan kaynaklanmaktadır.

Yumurtalık rezervi düşük olan hastalarımızda uyguladığımız mini tüp bebek yöntemi, embriyo bankası yöntemini de uygulamamızı olanaklı kılmaktadır. Embriyo bankası uygulamasında; her denemede elde ettiğimiz 1-2 ? embriyoyu vitrifikasyon yöntemi ile donduruyoruz.  İki veya 3 yumurta geliştirme siklusu sonrası elde edip dondurduğumuz embriyoları (2 - 4 adet ?), daha sonra yaptığımız 2 - 3 çözülme siklusu ile hastalarımıza transfer ederek, daha yüksek gebelik şansları elde edebilmekteyiz.

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile