AMH çoğu klinisyen tarafından over-yumurtalık rezervini değerlendiren en iyi test olarak kabul edilmektedir. AMH hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum:

AMH; overlerde gelişmekte olan folliküllerdeki (içinde yumurtaların ve onu çevreleyen hücrelerin olduğu sıvı dolu kesecikler)  granüloza hücrelerinden salgılanan bir protein hormondur. AMH, öncelikle overlerdeki mikroskopik primordial follikülden gelişen primer folliküllerde üretilmektedir. Follikül büyüdükçe AMH düzeyi artmakta ve en üst düzeyine, preantral ve küçük antral follikül (< 4 mm) düzeyinde ulaşılmaktadır. Gelişen daha büyük folliküllerden de (8-20 mm) az da olsa AMH salgılaması olabildiğinden, AMH düzeylerinde menstrüel siklus boyunca dalgalanmalar görülmez.  Bu nedenle AMH düzeyinin ölçülmesi; E2, FSH ölçümü ve ultrasonografik muayenede olduğu gibi mensesin 2-4. gününü gerektirmemekte, siklusun herhangi bir günü ölçüm yapılabilmektedir.

AMH follikül gelişimindeki (follikülogenezis), primordial follikülün primer folliküle gelişiminde de düzenleyici bir role sahiptir. AMH yalnızca gelişmekte olan küçük folliküllerde üretildiğinden, kan AMH düzeyi kişinin sahip olduğu mikroskopik primordial follikül havuzunu doğruya en yakın bir şekilde yansıtır. BU NEDENLE KİŞİNİN OVER REZERVİNİ – KALAN YUMURTA HAVUZUNU EN DOĞRU KAN AMH DÜZEYİ GÖSTERMEKTEDİR.

Kadın yaşı arttıkça, geride kalan mikroskopik follikül havuzunun büyüklüğü azalır. Bu azalma; kan AMH düzeyindeki ve ultrasonografideki antral follikül sayısındaki azalmaya da yansır.

Hastanın over-yumurtalık rezerv durumunu aşağıdaki kriterlere göre kan AMH düzeylerini değerlendirerek yapmak ve buna göre uygulanacak tedaviyi seçmek olasıdır:

Where are you on the (AMH) Anti-Mullerian Hormone Dial? Checkout this AMH Level Guideline  #infertility    #fertility    #ivf

AMH DÜZEYİ

< 0.4 ng / ml                       Çok kötü over rezervi, standart tüp bebek tedavisindense öncelikle; mini tüp bebek, doğal siklusla yapılan tüp bebek gibi alternatif tüp bebek yöntemleri düşünülmelidir.

0.7 – 1.0 ng / ml .                Normalden az over rezervi – Gebe kalınması zamana karşı bir yarış gibi düşünülmeli, zaman kaybetmeden tüp bebek tedavileri denenmelidir.

1.0 – 1.96 ng / ml                Ara grup. Çiftin tetkiklerine göre karar verilmeli, risk faktörleri varlığında tüp bebek ağırlıklı tedaviler ön plana alınmalıdır.

1.96 – 4.2 ng / ml.                Normal over rezervi. Çiftin diğer tetkik ve özelliklerine göre tedavi seçimi yapılır (bekleme, aşılama, tüp bebek tedavisi vb).

4.2 ng / ml                       Muhtemel PCOS olgusu, tedavi sırasında OHSS riski vardır.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar   

#529 Dr. Muammer DOĞAN 27-03-2017 11:41
Alıntılandı Bahar:
Merhaba, benim 1 sene önce bebeğin 9. haftada kalp atışları durduğu için kürtajım gerçekleşti. Kürtaj sırasında ben baygınken dr ilk denemesinde başarılı olamamış çünkü saydam bir perde varmış rahmimde. Ama gebeliğin bitmesinin bununla ilgisi olmadığını belirtti. 2. kürtaj denemesinde rahmi ilaçla genişleterek kürtajı yaptı. patoloji sonucunda 2 ay sonra tekrar hamile kalabileceğimi bir sorun olmadığını söyledi.

Bundan yaklaşık 7-8 ay sonra tekrar deneme yapmaya başladık eşimle. 1 aylık bir adet gecikmem oldu. Yaptığım testlerde hep negatifti. Tekrar dr uma gittim. Alttan muayene ettiğinde yumurtalarımın çok tembel olduğunu ve hamile kalma olasılığımın çok düşük olduğunu söyledi. Bende daha önce hamile kaldığımı hatırlattım, kendisi de nasıl olduğunu anlamamış...

İçim rahat etmedi tabi ki. Arkadaşımın önerdiği bir dr a göründüm, devlet hastanesinde. Benden AMH testi istedi. Kan verdim 1 hafta sonra sonuçları aldım. 3,7 değerimin çıktığını bir sorun olmadığını yaşıma göre normal olduğunu söyledi. Bende o rahatlama ile tembellikle arasında bağ olup olmadığını sormayı unuttum. Devlet hastanesi olduğundan arayıp soramıyorum da haliyle.

Sorum şu ki; perdenin saydam olsa bile hamileliğe etkisi var mıdır? Bu değer AMH ile yumurtalarımın tembelliği doğru olabilir mi? Şimdiden çok teşekkürler,

AMH değerinize doğru bakıldı ise, yumurta rezerviniz tamamen normal. Tıpta rahimde saydam perde diye bir patoloji yoktur. Perde vardır veya yoktur. Perdenin tipi ve derecesi tabii ki düşüğe neden olur ve mutlaka bu saptanarak gerekiyorsa düzeltilmelidir . Tecrübeli bir hekimin tedavisine girmenizi öneririm.
Saygı ile.
Doç. Dr. Muammer Doğan
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
İzmir cad. 33/4 Kızılay-ANKARA
0 / 312 / 4198838 – 4198747
www.muammerdogan.com/
www.facebook.com/.../
twitter.com/drmuammerdogan
Alıntı
#530 Dr. Muammer DOĞAN 27-03-2017 11:44
Alıntılandı Ilkay:
Hocam marhaba. 33 yaşındayım ve degerlerim şöyle:
Fsh 11.7
Amh 0.21
E2 32
Gebelik ihtimalim nedir? Dogal yolla bebek sahibi olabilir miyim. Icim hic rahat değil. Siz nasil degerledirirsiniz bu sonuclarimi ve ne onerirsiniz. Iyi calimalar...

Yaşınıza göre yumurta rezerviniz çok azalmış. Tüpleriniz açık ve eşinizin spermlerinde de sorun yoksa, kendiliğinden gebe kalmanız az olsa da mümkün. Ama geçen sürede gebe kalamazsanız, ileride yapılacak tedavi ile gebelik şansınız şimdikinden daha az veya imkansız olabilir. Zaman geçirmeden tecrübeli bir hekimin tedavisine girmelisiniz.
Saygı ile.
Doç. Dr. Muammer Doğan
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
İzmir cad. 33/4 Kızılay-ANKARA
0 / 312 / 4198838 – 4198747
www.muammerdogan.com/
www.facebook.com/.../
twitter.com/drmuammerdogan
Alıntı
#531 Dr. Muammer DOĞAN 27-03-2017 11:46
Alıntılandı Cemile:
Benim Anti Müllerian Hormonlarla Test sonucu 0.05 çıktı Referans Değer ise 0.51-7.27 çıktı bu durumda benim hamile kalmam mümkün degilmi hocam

Yaşınızı bilmiyorum ama, yumurtalarınız tükenme noktasına gelmiş. Zaman geçirmeden tecrübeli bir tüp bebek uzmanına başvurmalısınız.
Saygı ile.
Doç. Dr. Muammer Doğan
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
İzmir cad. 33/4 Kızılay-ANKARA
0 / 312 / 4198838 – 4198747
www.muammerdogan.com/
www.facebook.com/.../
twitter.com/drmuammerdogan
Alıntı
#532 Cemile 27-03-2017 20:00
Hocam ben geçen sene hamile kalmıştım 7 haftalık tıklayın karnımda öldü kürtaj oldum ondan sonra bidaha olmadı benim yaşım 39 AMH 0.05 0.51 çıkmıştı peki ben nasıl hamile kaldım hocam tşk let
Alıntı
#533 Dr. Muammer DOĞAN 28-03-2017 08:13
Alıntılandı Cemile:
Hocam ben geçen sene hamile kalmıştım 7 haftalık tıklayın karnımda öldü kürtaj oldum ondan sonra bidaha olmadı benim yaşım 39 AMH 0.05 0.51 çıkmıştı peki ben nasıl hamile kaldım hocam tşk let

Yumurta rezervi çok çok azalsa da gebe kalınmaz diye bir şey yok. Nadiren yumurtlamalarla da, eğer tüpleriniz açık, eşinizin spermlerinde bir sorun yoksa gebe kalabilirsiniz. Bizim sizin gibi hastalarda tedavi seçeneği araştırıp, yapılabilecek bir şey varsa onu uygulamamızın amacı; zamana karşı yarış olan bu dönemi boşa harcamadan gebelik olanağı sağlamak.
Alıntı