AMH çoğu klinisyen tarafından over-yumurtalık rezervini değerlendiren en iyi test olarak kabul edilmektedir. AMH hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum:

AMH; overlerde gelişmekte olan folliküllerdeki (içinde yumurtaların ve onu çevreleyen hücrelerin olduğu sıvı dolu kesecikler)  granüloza hücrelerinden salgılanan bir protein hormondur. AMH, öncelikle overlerdeki mikroskopik primordial follikülden gelişen primer folliküllerde üretilmektedir. Follikül büyüdükçe AMH düzeyi artmakta ve en üst düzeyine, preantral ve küçük antral follikül (< 4 mm) düzeyinde ulaşılmaktadır. Gelişen daha büyük folliküllerden de (8-20 mm) az da olsa AMH salgılaması olabildiğinden, AMH düzeylerinde menstrüel siklus boyunca dalgalanmalar görülmez.  Bu nedenle AMH düzeyinin ölçülmesi; E2, FSH ölçümü ve ultrasonografik muayenede olduğu gibi mensesin 2-4. gününü gerektirmemekte, siklusun herhangi bir günü ölçüm yapılabilmektedir.

AMH follikül gelişimindeki (follikülogenezis), primordial follikülün primer folliküle gelişiminde de düzenleyici bir role sahiptir. AMH yalnızca gelişmekte olan küçük folliküllerde üretildiğinden, kan AMH düzeyi kişinin sahip olduğu mikroskopik primordial follikül havuzunu doğruya en yakın bir şekilde yansıtır. BU NEDENLE KİŞİNİN OVER REZERVİNİ – KALAN YUMURTA HAVUZUNU EN DOĞRU KAN AMH DÜZEYİ GÖSTERMEKTEDİR.

Kadın yaşı arttıkça, geride kalan mikroskopik follikül havuzunun büyüklüğü azalır. Bu azalma; kan AMH düzeyindeki ve ultrasonografideki antral follikül sayısındaki azalmaya da yansır.

Hastanın over-yumurtalık rezerv durumunu aşağıdaki kriterlere göre kan AMH düzeylerini değerlendirerek yapmak ve buna göre uygulanacak tedaviyi seçmek olasıdır:

Where are you on the (AMH) Anti-Mullerian Hormone Dial? Checkout this AMH Level Guideline  #infertility    #fertility    #ivf

AMH DÜZEYİ

< 0.4 ng / ml                       Çok kötü over rezervi, tüp bebek tedavisi denenmemelidir.

0.7 – 1.0 ng / ml .                Normalden az over rezervi – Gebe kalınması zamana karşı bir yarış gibi düşünülmeli, tüp bebek tedavileri denenmelidir.

1.0 – 1.96 ng / ml                Ara grup. Çiftin tetkiklerine göre karar verilmeli, risk faktörleri varlığında tüp bebek ağırlıklı tedaviler ön plana alınmalıdır.

1.96 – 4.2 ng / ml.                Normal over rezervi. Çiftin diğer tetkik ve özelliklerine göre tedavi seçimi yapılır (bekleme, aşılama, tüp bebek tedavisi vb).

˃ 4.2 ng / ml                       Muhtemel PCOS olgusu, tedavi sırasında OHSS riski vardır.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar   

#193 Dr. Muammer DOĞAN 21-03-2015 18:41
Alıntılandı nur:
hocam mrb.fsh 6.41-lh 5.21-estradiol 32.2-progesteron 0.9-prolaktin 11.6-dhea s04 291.9-tsh 5.38 bır ay sonraki tsh 4.15 çıktı.AMH 1.89... tsh yüksek çıktıgı için endonrinoloji doktorum tekrar tahlil istedi serbest t3 3.06-serbest t4 0.93-antitipo 87-anti tiroglobulin 646 çıktı.tiroid usg sonucu çok az iltihabım oldugu için euthyrox 25 mcg ilacı tavsiye etti kullanmaya başladım.39 yaşındayım hiç gebelik yaşamadım.sizce dogal yollardan çocuk sahibi olabilme şansım varmı.doktorum tiroidim duzelınce sonuclara göre aşılama yapacak

Gebelik olasılığı için bir çok faktörün birlikte değerlendirilme si gerekiyor. Hormon değerleriniz normal sınırlar içerisinde görülse de, gebelik olasılığı için; tüp ve rahiminizin durumu, eşinizin sperm değerleri gibi tetkik sonuçlarının da bilinmesi gerekiyor. Tiroid fonksiyonlarını zı normal düzeyde tutacak ilaç dozuna devam ederken, tecrübeli bir hekimin tedavisine girmelisiniz.
Saygı ile.
Doç. Dr. Muammer Doğan
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
İzmir cad. 33/4 Kızılay-ANKARA
0 / 312 / 4198838 – 4198747
www.muammerdogan.com/
www.facebook.com/.../
twitter.com/drmuammerdogan
Alıntı
#194 ilknur 25-03-2015 10:12
hocam yaşım 37.tekrarlayan 2 düşüğüm var.AMH sonucu 10,8 dir.sizce normal yolla hamile kalabilir miyim, yoksa tüp bebek tedavisine mi başlıyayım..
Alıntı
#195 Dr. Muammer DOĞAN 26-03-2015 10:04
Alıntılandı ilknur:
hocam yaşım 37.tekrarlayan 2 düşüğüm var.AMH sonucu 10,8 dir.sizce normal yolla hamile kalabilir miyim, yoksa tüp bebek tedavisine mi başlıyayım..

AMH değerinize göre yumurtalık rezerviniz normalden fazla, PCOS hastalarımızda gördüğümüz tarzda.Tabii ki normal yoldan gebe kalabilirsiniz, nitekimde 2 kez gebelik olup, düşükle sonlanmış. Bu nedenle yeni gebelik öncesi düşük nedenine yönelik ayrıntılı tetkik ve gerekirse tedaviden geçmeniz daha doğru olur. Bu tetkik sürecinde, preimplantasyon genetik tanı -PGD yapılması gereği çıkarsa, o zaman tüp bebek tedavisi yapılmalıdır. Onun dışında, tüp bebek tedavisinin şu an yapılması yanlış olur.
Saygı ile.
Doç. Dr. Muammer Doğan
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
İzmir cad. 33/4 Kızılay-ANKARA
0 / 312 / 4198838 – 4198747
www.muammerdogan.com/
www.facebook.com/.../
twitter.com/drmuammerdogan
Alıntı