AMH çoğu klinisyen tarafından over-yumurtalık rezervini değerlendiren en iyi test olarak kabul edilmektedir. AMH hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum:

AMH; overlerde gelişmekte olan folliküllerdeki (içinde yumurtaların ve onu çevreleyen hücrelerin olduğu sıvı dolu kesecikler)  granüloza hücrelerinden salgılanan bir protein hormondur. AMH, öncelikle overlerdeki mikroskopik primordial follikülden gelişen primer folliküllerde üretilmektedir. Follikül büyüdükçe AMH düzeyi artmakta ve en üst düzeyine, preantral ve küçük antral follikül (< 4 mm) düzeyinde ulaşılmaktadır. Gelişen daha büyük folliküllerden de (8-20 mm) az da olsa AMH salgılaması olabildiğinden, AMH düzeylerinde menstrüel siklus boyunca dalgalanmalar görülmez.  Bu nedenle AMH düzeyinin ölçülmesi; E2, FSH ölçümü ve ultrasonografik muayenede olduğu gibi mensesin 2-4. gününü gerektirmemekte, siklusun herhangi bir günü ölçüm yapılabilmektedir.

AMH follikül gelişimindeki (follikülogenezis), primordial follikülün primer folliküle gelişiminde de düzenleyici bir role sahiptir. AMH yalnızca gelişmekte olan küçük folliküllerde üretildiğinden, kan AMH düzeyi kişinin sahip olduğu mikroskopik primordial follikül havuzunu doğruya en yakın bir şekilde yansıtır. BU NEDENLE KİŞİNİN OVER REZERVİNİ – KALAN YUMURTA HAVUZUNU EN DOĞRU KAN AMH DÜZEYİ GÖSTERMEKTEDİR.

Kadın yaşı arttıkça, geride kalan mikroskopik follikül havuzunun büyüklüğü azalır. Bu azalma; kan AMH düzeyindeki ve ultrasonografideki antral follikül sayısındaki azalmaya da yansır.

Hastanın over-yumurtalık rezerv durumunu aşağıdaki kriterlere göre kan AMH düzeylerini değerlendirerek yapmak ve buna göre uygulanacak tedaviyi seçmek olasıdır:

Where are you on the (AMH) Anti-Mullerian Hormone Dial? Checkout this AMH Level Guideline  #infertility    #fertility    #ivf

AMH DÜZEYİ

< 0.4 ng / ml                       Çok kötü over rezervi, tüp bebek tedavisi denenmemelidir.

0.7 – 1.0 ng / ml .                Normalden az over rezervi – Gebe kalınması zamana karşı bir yarış gibi düşünülmeli, tüp bebek tedavileri denenmelidir.

1.0 – 1.96 ng / ml                Ara grup. Çiftin tetkiklerine göre karar verilmeli, risk faktörleri varlığında tüp bebek ağırlıklı tedaviler ön plana alınmalıdır.

1.96 – 4.2 ng / ml.                Normal over rezervi. Çiftin diğer tetkik ve özelliklerine göre tedavi seçimi yapılır (bekleme, aşılama, tüp bebek tedavisi vb).

˃ 4.2 ng / ml                       Muhtemel PCOS olgusu, tedavi sırasında OHSS riski vardır.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar   

#241 Dr. Muammer DOĞAN 13-06-2015 17:26
Alıntılandı tuğba:
Hocam Merhaba çok de fa sorularım oldu size ve yine bir sorun olacak cevap verirseniz sevinirim. Trombofili hastalığından dolayi clexane 0.4*2 coraspin 100*1 mg progestan 100*2 ve dostinex 0.5 mg kullanıyorum ve adetimin beşinci günü menogon iğne başladım beş gün boyunca yaptırdım 22 ve 8 ml çapında iki tane yumurta oluştu şimdi adetimin 22. Günü yani sonraki adet tarihimden bir hafta once kahverengi lekeler geldi bu lekelenme adet belirtisi mi yoksa ilaçlar ara lekelere yapmış olabilir mi

İlaç kullanma ile rahim içi zarı kalınlaştığı için, ilaç kullanmanızın leke tarzı kanama ile bir ilgisi yok diyebiliriz. 22 mm lik folliküle gelişen yumurta desek de, 8 mm lik yumurta gelişmiş yumurta olmayıp, antral follikül dediğimiz taslak halindeki yumurtadır.
Saygılarımla.
Doç. Dr. Muammer Doğan
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
İzmir cad. 33/4 Kızılay-ANKARA
0 / 312 / 4198838 – 4198747
www.muammerdogan.com/
www.facebook.com/.../
twitter.com/drmuammerdogan
Alıntı
#242 tuğba 13-06-2015 18:09
Cevap için teşekkürler hocam, yani bu lekelenmeler adet belirtisi olabilir :( :(
Alıntı
#243 aysegul 23-07-2015 13:44
benim amh 5.37 cikti normalden yuksekmidir ve asilama veya tup bebek yontemiyle gebe kalma ihtimalim varmidir yoksa oncesinde farkli bi tedavi gormem gerekirmi
Alıntı
#244 Dr. Muammer DOĞAN 25-07-2015 18:13
Alıntılandı aysegul:
benim amh 5.37 cikti normalden yuksekmidir ve asilama veya tup bebek yontemiyle gebe kalma ihtimalim varmidir yoksa oncesinde farkli bi tedavi gormem gerekirmi

AMH değeriniz sadece yumurta rezervinizi gösterir ve doğru yapıldı ise, yumurtalık rezervinizin normalden fazla olduğu söylenebilir. Ama gebeliğin olmasında, sizin rahim ve tüplerinizin durumu, eşinizin sperm değerleri vb gibi birçok önemli faktör de rol oynadığı için, gebeliğe yönelik tedavinin tipi (aşılama, tüp bebek) ve bu tedavideki gebelik şansınız ancak, sizin muayeneniz ve eşinizle sizin tetkiklerinizin ayrıntısı bilinerek yapılabilir.
Saygı ile.
Doç. Dr. Muammer Doğan
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
İzmir cad. 33/4 Kızılay-ANKARA
0 / 312 / 4198838 – 4198747
www.muammerdogan.com/
www.facebook.com/.../
twitter.com/drmuammerdogan
Alıntı