Temel olarak gebelik takibindeki ultrasonografide pek çok major anomali saptanabilse de, tüm anomalilerin saptanmasının mümkün olmadığını söylemek gerekiyor.
Kadın hastalıkları ve doğum hekimliğinde yaygın olarak kullandığımız 2 boyutlu (2D) ultrasonografi gebelikte yaptığımız 2. trimestr fetal anomali saptanmasında yeterli bir metottur. Ama yeni bir modalite olarak kullandığımız 4 boyutlu ( 4D) ultrasonografi ile ayrıca bazı önemli avantajları da hastalarımıza sağlayabiliyoruz.

3D

Yaygın olarak kullanılan 2 Boyutlu Ultrasonografide (2D Ultrasonografi) derinlik boyutu olmayıp, dokular en ve boy olarak bir düzlemde görüntülenmektedir. 3 Boyutlu Ultrasonografide (3D Ultrasonografi) ise; standart 2 boyutlu (2D) ultrasonografide bahsedilen düzlemsel taramaya ek olarak, incelenen dokunun derinlik boyutu da görüntülenebilmektedir. Ama 2 boyutlu (2D) görüntülemenin 3 boyutlu (3D) görüntülemeye dönüşmesinin zaman alıcı olması (8-10 dk) en önemli dezavantajı idi. İşte şimdi kullandığımız 4 boyutlu (4D) ultrasonografide, 3 boyutlu (3D) ultrasonografiye eş zamanlı (real time) özelliğinin eklenmesi, bu zaman alıcı dezavantajı ortadan kaldırmıştır.

Bana göre 4D ultrasonografinin hastalarımıza sağladığı en önemli avantaj: anne ve baba ile doğacak bebekleri arasındaki görsel bağın, doğumdan önce başlamasına olanak sağlamasıdır.

4D ultrasonografi teknolojisinin hastalarımıza sağladığı diğer ek avantajları ise şöyle özetleyebiliriz:

Bebek baş, yüz ve ekstremite (el – kol, ayak – bacak) anormalliklerinin saptanması, bebek profilinin hatasız gösterilmesi

Kalbin 3 boyutlu değerlendirilmesi

Plasenta – eş damar yapısının ayrıntılı olarak değerlendirilebilmesi

Rahimi besleyen damarları ve bebeğin beyin damar yapısının bütünsel olarak görüntülenebilmesi

Ayrıca 4 Boyutlu Ultrasonografi (4D Ultrasonografi) ile; rahimdeki myom veya rahim içi zarı poliplerini, yumurtalık – overlerdeki kist kitle veya tümörleri, dış gebeliği, rahim filmi -HSG çekmeden rahimin doğumsal ve yapısal anormalliklerini saptamamız da mümkün olabilmektedir.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile